Geek, Nerd- kto to jest?

Choć te dwa słowa brzmią jak zagadkowe pseudonimy, tak naprawdę nimi nie są. Dla młodych osób „geek” i „nerd” nie są nowością. Rozszyfrowanie słów będzie proste dla znawców języka angielskiego, ponieważ właśnie stąd one pochodzą. Skoro tu jesteś, oznacza, że spotkałeś/aś się z tymi termiami, więc zapraszamy do wgłębienia się ich etymologię i znaczenie.

Geek– z angielskiego „maniak”- etymologia tego słowa ma swoje korzenie w latach 90. ubiegłego wieku, kiedy niejaki Robert Hayden, poeta i eseista potrzebował określenia na osobę mocno zainteresowaną konkretną dziedziną. Dzisiaj geek jest osobą, która zna się na rzeczy, jest ekspertem i nadprzeciętnie zgłębia tajniki określonego tematu lub działu nauki. Słowo to jest często kojarzone z człowiekiem, który bardziej niż na życiu społecznym, skupia się na nauce, jednak nie odbiega od norm i nie jest odizolowany od ludzi.

Nerd– z angielskiego „spec”, choć w języku słowo to przyjęło się w znaczeniu „fajtłapa” czy „kujon”. Na pewno każdy kojarzy z amerykańskich filmów lub być może z własnego otoczenia osoby, które nie nawiązywały ścisłych relacji z ludźmi, jednak dużo czasu spędzały grając w planszówki i uczęszczając na spotkania kół naukowych. Nerd często nie jest klasowym przystojniakiem, który stara się zwrócić na siebie uwagę innych. Nosi okulary, nie podąża za trendami zarówno w zakresie mody jak i stylizacji fryzur. Nie jest raczej lubiany, często jednak odrzucany. Osoba ta jest zafascynowana kinem i lekturą sci-fi.

Te dwa wyrazy o pozornie podobnym znaczeniu, nie są tak naprawdę synonimami, choć istnieje szansa, że w przyszłości będą używane zamiennie. Są dwie różnice pozwalające sprecyzować, kto jest kim:

– pierwsza rozbieżność polega na kwestiach społecznych. Nerd nie jest towarzyski, nie stara się tego zmienić. Geek nie izoluje się od ludzi i nie musi być osobą dręczoną przez swoje hobby czy styl bycia.

– druga przeciwstawność to sposób powstania pojęcia – geek jest słowem określającym naukowca, człowieka czynu, który z uporem maniaka zgłębia wszelkie tajniki pewnej dziedziny. Nerd ma swoje zainteresowania, którym się poświęca, jednak swoje korzenie ma prawdopodobnie w szkole podstawowej, kiedy był kujonem nielubianym przez innych uczniów, niestarającym się o atencję i naprawę relacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.